Live Chat Software
Emre CIRIK | Windows Mobile , Windows CE Yazılımlarına neden ihtiyaç var ?

Windows Mobile , Windows CE Yazılımlarına neden ihtiyaç var ?

by EMRCRK 21. March 2011 13:29

Ben bu soruyu kendime sektörde yeniyken sormuştum kendime. Elterminalleri normal bir bilgisayarların yapamadığı neyi yapabilir diye ? Tabiki elterminalleri çok üstün cihazlar değil yavaş , kullanım kısıtlaması olan cihazlar. onların yerine bilgisayarlar kullanılabilirmi evet kesinlikle notebooklar v.s hepsi onların yaptığı işi fazlasyıla yapar . Peki neden bu cihazlar kullanılıyor ?

 

Şimdi bunun sebeplerini sıralıyorum :

1-) Taşınabilirlik 

2-) Kolaylık

3-) Hız

Sadece bu 3 sebep yeterlidir. Hız kavramı biraz yanlış anlaşıla bilir , onu şöyle anlatiyim :

1 -)Standart yöntem 

Bir firma düşünün , müşteriden sipariş alıyor ve koli koli ürünlerini ona göndermesi gerekiyor. Şimdi bu işlemi yapmak için depocu gidiyor. Göndericekleri malları alıyor , miktarlarını kontrol ediyor , daha sonra bilgisayar başına geçip ERP sistemleri üzerinde müşteri siparişini çağrıyor , daha sonradan bunları irsaliyeleyip stoktan düşmesini sağlıyor. En son araca yükleme işlemleri kalıyor.

2-) El terminali ( Windows Mobile yada Windows CE Cihazlar)

Depocu arkadaş elterminalinden gidecek siparişi seçer , ürünleri okutur, araca yükler ve gönderir.

Bu işlemi üretim yapan , sürekli sipariş alan, ticaretle uğraşan,lojistik işlemi yapan, kargo ile uğraşan, eczaneciler, marketciler vs. vs her türlü sektör üzerinde düşüne bilirsiniz.

 

Bu sebepten elterminallerine ve bunlara yazılan programlara ihtiyaçlar vardır.

Peki Elterminali ve onlara yazılan programlardan ne gibi şeyler beklenir ?

El terminalindeki yazılımlar genellikle işlem sürelerini kısaltmak ve seri hareket etmek için kullanılır. Sektörde bir sürü elterminali yazılımı yapan firma bulmak mevcut bu firmaların ERP sistemlerine 1-1 entegrasyon uygulamaları , programın arayüz kolaylığı , programın cihaz ile hızlı çalışması , bilgi güvenliği v.s v.s gibi sebepler bizleri rekabete sürükler. Kolaylık en çok istenen şeydir çünkü depodaki arkadaşlar biraz teknolojiyi sevmezler. Hiç sevmezler çünkü onlar alışkın eski usul bakkal defteri gibi tutmaya =)

Genellikle cihazlar üzerinde ceptelefonlarında ki gibi ARM tipi işlemciler bulunmaktadır. Bellek boyutlarıda sınırlıdır. Müşteriler bizden tüm stok ,cari ve depolarının , açılan siparişlerinin v.b bilgilerin elterminalinde depolanmasını ister. Bu işlem için çoğu insan farklı teknolojiler kullanır. Teknolojiden kastım SQL Server üzerinden elterminaline veri toplama işlemi. Ben genellikle RDA teknolojisinden faydalanırım.Kimisi direk SQL Client ile bağlantı kurar , kimisi WEB Services vs. vs. Tabi ki RDA tartışılmaz bu konuda en başarılı teknolojidir çünkü hızlıdır. Zaten müşteriler bizden zaman kazanmak için program istiyor.

 

El terminaline nerede program yazarım ?

Bunun cevabı çok basit Visual Studio 2005-2008 ortamlarında. Neden 2010 değil? çünkü visual studio 2010 ortamında Windows Phone 7 uygulamasına destek vardır. Windows Phone 7 uygulamalarıda farklı bir mantık içerir WPF uygulamaları yada Silverlight uygulamaları gibi. Bunlarda Windows CE ve Mobile Sistemler tarafından desteklenmez. 

 

El terminallerine yönelik uygun programlama tekniklerine inşallah birgün değinicem =)

 

 

Tags:

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading


Month List

Calendar

<<  January 2018  >>
MoTuWeThFrSaSu
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

View posts in large calendar