Live Chat Software
Emre CIRIK | C# or VB.NET ?

C# or VB.NET ?

by EMRCRK 26. March 2011 13:57

Arkadaşlar bu konu hala tartışılıpda doğru düzgün bir sonuca ulaştırılamamış bir konudur. Baya bir araştırdım genelde basit kod yazmayı sevenler VB.NET, nesne ağırlıklı sevenler yada eski C alışkanlığı olanlarda csharp demiş. Bana sorucak olursanız tartışmadan C# derim. Neden ? Ne farkı var ? Benim için tamamen rahat,zevkli geliyo C#. İstediğim herşeye cevap verebiliyo. Kod yazmak güzel diye cevap veriyorum. VB neden tercihin değil ? VB.NET'te nesne kavramını çok kullanamıyosunuz. Örnek : C# da formlar arası geçiş için formun nesnesini üretmeniz gerek, vb.nette böle bişey yok. Yaz formun adını direk geç. O halde VB.NET te program yazmak daha rahat ve kolay. Aynen öyle gayet kolay. Ben VB.NET ve C# ı da sürekli kullanırım işim gereği ikisinide beğenirim ama C# ile ilişkim bir başka. Hoşuma giden bir dil =)

 

Şimdi işin gerçeğine bakmak gerkirse ben şundan yanayım. C# yada VB.NET farketmez iki dilden sadece 1 tanesine hakim olun. Sonuçta .NET Framework yapısını kullanıyolar ve gün geçtikçe özellik farkları kapanıyor. VB.NET okuyupda C#okuyamama yada C# okuyupta VB.NET okuyamama gibi bir şey yok arkadaşlar. Sonuçta "Dim x as Integer" dendiğinde yada "int x;" dendiğinde ikisininde "integer" veri tipinde bir değişken olarak tanımlanmış olduğu bellidir. 

İki dilden bir tanesini çok iyi bilin ama diğerinide hiç bilmemezlik yapmayın . Çünkü ekip çalışması yapcağınız projelerde iki dil üzerinde hakim olmak sizin için faydalıdır.

Ben birde bu ikisi dışında hiç alakası olmayan bir dilden , eski bir dilden bahsedeceğim: Delphi 7 . .NET platformu altında yazılan projeler bilindiği gibi reflector tarzı programlar tarafından kırılabiliyor. Siz ne kadar önlem alsanızda Thirdparty yazılımlara çok para vermediğimiz için source kod çokta güvenli olmaz. Bu yüzden kaynak kodu görülmeyen dillerden birinide bilmenizde avantajdır. Ben C++ ve C de biliyorum ama Delphi tercih etmemin tek sebebi "Speed is Delphi" olmasıdır. Delphi'nin üstün komponent desteği sayesinde program yazmak gerçekten hızlı oluyor . Tavsiye ederim.

Arkadaşlar programlamaya ciddi manada başlamak istiyorsanız şu konuyu ciddiye alın. Hangi dille başlarsanız başlayın sadece tek birisi üzerinde uzman olun. Çünkü kimse tüm herşeyi bilemez !!! VB.NET basit kod yazılır, C# zevkli ve güçlü , Delphi hızlı .

Program yazmadan önce projenizin bir taslağını oluşturun.

Projeyi uygulayın.

Hata ayıklama sürecine girin.

Hata bulunmadıysa projeniz hazırdır.

(Ama şunuda unutmayın , mükemmel program yoktur. )

Projenizi yazarken ileriki aşamaları , geliştirilme sürecini düşünün. 

Daha sonradan gelebilecek önerilere açık olun.

Projenizin kodunu yazarken mümkün olduğunca kodlama standartlarına uyun ve açıklama satırı koyun. (Uzun program yazdığınızda neyin ne olduğunu karıştırma olasılığınız var ;))

Daha fazlası var ama konu dışına çıktım. Umarım faydalı olmuştur ...

Tags: , , ,

Comments (2) -

oğulcan
oğulcan Turkey
4/28/2011 12:56:47 PM #

Emre paylaşımların çok güzel yararlı

Reply

emrcrk
emrcrk Turkey
4/30/2011 3:00:43 PM #

sağol kardeşim =)

Reply

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading


Month List

Calendar

<<  January 2018  >>
MoTuWeThFrSaSu
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

View posts in large calendar