Live Chat Software
Emre CIRIK | Ülkemde Yazılımcı Olmak !

Ülkemde Yazılımcı Olmak !

by EMRCRK 25. April 2014 22:04

Merhaba arkadaşlar :) ölmedim hâla hayattayım demek için geldim . Tabii 1 yıl gibi bir ara vermişim blog yazmaya oda vakitsizlikten. İnanırmısınız panel şifremi hatırlamak için 4 kere tahminde bulundum sonunda giriş yapabildim. Sanırım ilk defa çok teknik bir makale yazmayacağım çokta uzun olabilir sonuçta 1 yıllık suskunluğumu bozuyorum J

Öncelikle Devexpress araçları konusunda 6 yıllık bir deneyim sahibiyim tabii ki WinForm ağırlıklı bu konuda genellikle raporlama ile alakalı mailler çok alıyorum ve güzel yorumlar alıyorum. Okurlara çok teşekkür ederim umarım faydalı oluyordur. Tabii arada maillere dönemediklerimde oluyor kusura bakmasınlar o arkadaşlarım :) İadere edin artık işler çok yoğun.

Gelelim asıl mevzumuza arkadaşlar son zamanlarda çok gereksiz saçma sapan olaylar oldu ülkemizde yok sosyal medya yasakları falan. Yazılımcı olarak ve interneti hayat damarı gibi kullanan biri olarak şunu söylemem gerek ki bu dünyanın en saçma olayı . Çünkü internet özgür bir dünyadır ve emin olmalısınız ki internetin adaleti gerçek dünyada ki adaletten daha adildir ! Hiçbir şekilde cezasız kalmaz. O yüzden saçma sapan yasaklarla uğraşmak yerine , inşaata yatırım yapmak yerine bence bu ülkede eğitime yatırım yapılmalı !

Neden ? Görüyoruz ki yazılımcılar bu ülkede hint kumaşı gibi olmaya başladı aynı zamanda dünyada. Yazılımcı çok olabilir ama sonuç odaklı ve iş bitirici tecrubeye doymayan çılgın iş kolik kardeşlerime ciddi bir şekilde ihtiyaç var.

İşin açıkçası doktorluk kadar önemli en az ! Giderek saçma sapan bir hâl alan eğitim sistemimizin ezberci zihniyete daha çok yakınlaştığını söylemeden de edemeyeceğim. Fakat bunun gibi olumsuzlukların yanında ve artan talepler doğrultusunda ülkemde harika etkinlikler oluyor yazılım adına ! J Tabii bu beni çok sevindiriyor OpenSource geliştirici arkadaşlar ve bazı yazılım firmaları bu konuda gerçekten güzel etkinlikler yapıyor. Onu geçtim CoderJodo gibi yazılım eğitimini daha küçük yaşlara indirgeyerek zehir gibi yazılımcıların yetişmesini sağlayacak topluluklar ortaya çıktı.

Yazılımcı açığını kapatmak adına üstad yazılımcılara önerim gerçekten bu şekilde ki organizasyonlara destek olmalıyız. =) Bunun ülke açısından bir çok faydası var , örnek olarak IK Firmaları şuan hunharca yazılımcı aramaktadır ! Tabii bu bir reklam değil şahsen gerçek bu konuda yazılımcının dilinden en iyi anlayan IK ekibi (e-nerjik) . Kendileri proje desteği ve adında ki gibi ciddi anlamda enerji kaynağı bir ekipten oluşmaktadır. Eğer yazılımcı arayan firmalar varsa bir görüşsünler derim. Diğer yandan ülkede yazılımcıya ihtiyaç duyan diğer sektörlerde bir ürün ortaya koymak adına ciddi bir yazılımcı açığımız var. Ülke olarak bu konuya desteğimiz açıkçası eksik. Start-Up firmalarının çok iyi desteklendiğini düşünmüyorum . Kosgeb var ama yazılımdan teknikten anlamayan insanlar yaptığınız işi sorguladığında sonuç elde edemiyorsunuz malsef. Server’ın ne olduğunu bilmeyip telefon zanneden adamlar bile var J . Neyse ülkemizin gelişimi açısından yazılımcı ihtiyaçları vardır. Bu tartışılmaz.

Fakat değinmek istediğim konulara gireyim en iyisi . Ülkemde yazılımcı olmak gerçekten zor ! Bildiğin hardcore bir iş oluyor. Çünkü yazılımcı yada bilgisayar mühendisi dediğinizde insanların kafasında her işi yapar gibi bir algı oluşuyor. Özellike ERP projeleri üzerinde ağırlıklı çalışıyorsanız emin olun fantezinin nirvanasına ulaşıyorsunuz J

Mobil raporlamalar, excel den kaynakların yetmediği çılgınca raporlar, sınırsız hayal gücü , el terminalinden dinamik üretim reçetesi oluşturarak üretim yapmak falan J Daha sayarım da  meslek adaylarını korkutmayayım . Ama korkacak bir şey yok . Sonuçta bu işi bilenler değil , aşık olanlar yapabilir ! Kod yazmak bir sanattır. Yazın bu dediklerimi :D Neden sanat , neresi sanat ? Sorularını duyar gibiyim J Bunun cevabı şu , kodlama standartlarının dışında her yazılımcı sorunlara farklı bir bakış açısı ile çözüm üretebilir. For döngüsünü  iç içe çalışan metodlada yapabilirsiniz yada var olanı kullanabilirsiniz mesela burada ki teknik ve kodlama biçimi farklı imzalar gibidir. Herkes sonuca odaklanır fakat herkesin yazdığı kod, okunabilirlik gerçekten benim için sanattır. Tıpkı resim çizmek, müzik bestelemek gibi bir şey.

Ülkemde yazılımcı olmanın zorluklarına gelelim;

 ”ne istendiği tam olarak analiz edilmemiş , sonrasında sizi şoke eden projeler” olabilir. Nasıl? Satıcı arkadaşlar (yazılımdan anlamayan tipler) gidip müşteriye bir yazılım satar sanırsın ki adam tüm elemanları çıkaracak sadece yazılım tüm şirketin işlerini yönetecek :D Tabii size aktarılan bu değildir , 2 günde yaparsın yahu . Tabii bizde gazla çalışan bir toplumuz hayır demek yapamam demek olmaz ( Tamamen Duygusaldır ! J )

“Sizi farklı konularda kullana bilirler “ , örnek olarak yahu benim bilgisayar yavaşladı , ses çıkmıyor, bu yazıcı neden çalışmıyor , ekran bir dalgalı falan J 2 dk da format atarsın sana bir çay ısmarlarım dediklerin de tav olurum ben :D Çay’a dayanamam . Mesela böyle talepler gelir hatırı sayılır kişilere artık projenin uzunluğuna bağlı firmanın elemanı gibi olduysanız sıkıntı olmaz :D

“En son sen oturdun bilgisayara daha önceden yoktu böyle bir sorun!” bir de böyle bir cümle ile çok karşılaşırsınız arkadaşlar J Atıyorum bir yere proje yazdınız kurdunuz. Sonra virüs falan girdi bir şey oldu. Top sizde ben söyliyim bence  iş yapmadan önce makineyi taratın sonra oturun kurulum falan yapın. Yada teknik ekibiniz varsa siz kurmayın onlara öğretin onlar çözsün işi J

“Doküman” özel proje yazıyorsanız bunun bir dökümanını muhakkak isteyen olur . Yaparsanız yararınıza , yapmazsanız F1 e basarlar telefonunuz çalar ! Aman diyim !

“Siz yazılımcısınız hepiniz aynısınız!” evet bir de maalesef böyle bir cümle var. Şöyle ki her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de güvenilir olmayan kötü meslektaşlarımız var. Bir çok firmanın canı bu yönde yandıysa sizi ön yargı ile karşılayabilir. Daha sonradan sevince bırakamazlar J

“Siz nasıl insansınız?” evet bir de böyle bir şey var J Yanlış anlaşılma  diyelim biz buna. Genellikle yazılımcıları çok monoton hayatı olan, bilgisayar sapığı sanan , sabahtan akşama kadar o aletin ekranına bakan, pislik , ne bulsa yiyen , koca popolu şişmanlar olarak düşünen çevrede olacaktır. Yanlış eğer işinizi iyi yapıyorsanız , iş vaktinizde geyik yapmadan düzenli çalışıyorsanız 03:00 da ortaköye çay içmeye gidecek vaktiniz bile oluyor J

“Hiç romantik değilsin ! Odun !”  katılıp katılmamak arasında değişiyor fikrim. :/ Yazılımcı olarak şunu söylemeliyim eğer bizim kadar romantik insanlar bulursanız ben bu işi bırakırım ! Çünkü sevdiklerimize her daim hayal edemeyeceği alternatif çözümler sunabiliriz. Yada birine  evlenme teklifi ederken, sevdiğini söylerken zor söyleyip yada söyleyemeyip kriptolanmış şeyleri çözmelerini bekleriz. Tabii bundan anlamayanlar daha bir romantik oluyor dimi ? :D Neyse ..

“Para  ? Maaş? ” arkadaşım şunu söylemeliyim bu ülkede iyi yazılımcılar hakettiğini alır ! Tabii dünya standartlarına göre değil , bu ülkeye göre !!! Maalesef Türkiyem de yazılımın değerini anlayan firma/kişi sayısı çok az L  Sizi sıradan bir bilgisayarcı gibi görebilirler. (Bizim çocuk da format atıyor)

Özete gelelim ülkemde yazılımcıya ihtiyaç var arkadaşlar. Hem de bu eğitimin temel düzeyinden başlamalı.Örnek olarak yazılımı çocuklara oyuncaklar ile başlata bilirsiniz. OLLO Robotik setleri , Lego ‘nun programlama setleri vs. bunların eğitimde faydası emin olun ki çok olacaktır.

İkincisi ezberci bir teori dersleri dışında , yazılım eğitimini sahada vermelisiniz. Örnek olarak bir üniversite öğrencisine proje veriyorsanız yaptığı uygulamayı bir firmaya pazarlasın hatta kullandırsın. Emin olun faydası onun için çok olacaktır. Bir sonra ki iş başvurusunda referans olacaktır.

Son olarak iyi yazılımcıları gerçekten iyi maaşlar ile ödüllendirin ki , elinizden kaçmasınlar…

 

Saygılar…

 


Tags: , , ,

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading


Month List

Calendar

<<  January 2018  >>
MoTuWeThFrSaSu
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

View posts in large calendar