Live Chat Software
Emre CIRIK | Cebit bitmiş abi...

Cebit bitmiş abi...

by EMRCRK 13. September 2014 23:42

Herkese merhaba . Cebit bilindiği üzere ülkemizin en popüler bilişim fuarıydı. Geçmiş zaman konuşuyorum çünkü Tüyap'tan alıp CNR'a geçtikleri zamandan sonra her yıl Cebit'in değeri düşmektedir. Bunun sebebi sadece CNR'a geçmek değil sebep fuara katılan kişiler doğru kişiler değil .

Kim bu yanlış kişiler ? 

- Tabii ki saçma sapan belediyeler, devletin diğer organları.

Bunların ne işi var ? Gelmeyin kardeşim. Bilişim fuarına ulaştırma bakanlığı niye geliyor ? Abi bir uygulama yaptıysan yürü git TV de reklam yap haber yap!. Belediyelerde aynı şekilde. Elle tutulur gözle görülür sağlam birşeyler ortaya koysalar anlayacağım sanki adam kalkıp mikro işlemci üretmiş . 

- Müşteri kitlesi 

Bu fuarların amacı ihtiyaç sahibi iş bilen firma IT personellerini , sektörden birşeyler kapmayı bekleyen öğrenci kitlesini hedeflemelidir. Artık millet kalem ,defter,ajanda falan toplamaya gelmiş. Japonlar barkod yazıcısı tanıtıyor   "aaa barkod !!" diye şaşıran tipler olmamalı.

Cebit ülkemizde önemini malesef her yıl daha ciddi bir şekilde kayıp ediyor . CNR'ın en kötü köşesine atılmış bir fuar olmuş ki bunun olması gerektiği alanda Emlak fuarı vardı. Gördük ki millet iyice gayrimenkulcü olmuş. 

Fuarı hintli freelancer yazılımcılar basmış bize iş paslayın diyorlar, piyasa araştırması yapıyorlar. :D Ulan insafsızlar ekmeğimize taş koymayın . Adam kalkmış yerli ERP lerimize entegre mobil uygulama geliştirmeyi bile kabul ediyor. Ulan adamı ağlatırlar :) 

Bu işin toparlanması için ;

-Turkcell , Avea, Vodafone , Aselsan (Teknolojik bir gelişme varsa) gibi sektörü heyecanlandıra bilecek. Ciddi teknolojiler geliştiren firmaların olması gerekiyor. Ülkemizde malesef gerçek anlamda teknoloji üretemiyoruz. En azından her ne kadar çok sevmesemde Turkcell ve Avea'nın birşeyler yaptıklarını biliyorum. Bu adamlar fuara heyecan katıyor kesinlikle.

-Sektörün alanında uzman kişilerin eğitici konuşmalar yapması sağlanmalı. Örnek : Huzeyfe Önal,Ferruh Mavituna ( Yakalaya bilirsen =) ) ,Daron Yöndem , Umut Erkal, Fatih Boy , Tamer Öz gibi uzman kişiler güzel seminerler veriyor. Çağırın abi anlatsınlar bu işler nasıl olur öğretsinler millete. Zaten bilgiye aç bir milletiz :P .  

-Promosyon ! Bu fuar eski karizmasını kazanacaksa promosyon koyun abi. Bol bol işe yarar şeyler olsun. Yada capture flag, bilgi yarışması vs herhangi bir yarışma yap ödül olsun ucunda . Ama arkadaş torpili vs olmamalı ! Ülkemizde %99 bu işler böyle dönüyor malesef.

 

-Çok etkisi yoktur belki ama bence çok etkili Cebit = Tüyap olmalı. Onun karizması bir başka :)

Neyse maddeler artar say say bitmez , artık sizler bu sektörü görüp analiz edersiniz sonra ne yapılması gerektiğini düşünür halledersiniz ama üzücü çok üzücü Cebit bitiyor arkadaş. Lise yıllarımda ki o Cebit heyecanı kalmadı içimde. Umarım düzelir..

Uzun zamandır kod paylaşamıyorum  malum işler yoğun . Mail atanlara dönüyorum el verdikçe zaman. 

Herkese başarılar , kısa süre sonra Swift ile görüşmek dileğiyle . 

Not : O kısa süre belki 1-2 ay bulur :D

 

 

Tags: , ,

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading


Month List

Calendar

<<  January 2018  >>
MoTuWeThFrSaSu
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

View posts in large calendar